Zarządzanie budynkiem – facility management w nowoczesnym wydaniu. Skaning 3D dla przemysłu

Każdy z nas zna takie miejsce: dawniej piękna kamienica, dom, a może nawet pałac. Dziś opuszczone, zapuszczone, zarośnięte. Ktoś je porzucił. A przecież wszystko, co w życiu robimy, wymaga naszej opieki, czułej pielęgnacji. Inaczej kończy właśnie w ten sposób. Bywa jednak i tak, że nawet zamieszkane budynki wyglądają nie najlepiej i nie spełniają w 100% swoich funkcji. A to błąd, bo przecież możliwości, jakie daje nam dzisiejsza technika, pozwalają przewidywać, co może się wydarzyć z zasobami budynku, a to przekłada się na utrzymanie go w doskonałym stanie. To wszystko brzmi jak jakaś magia? Nie, to czysta technika!

Co to jest facility managment i czemu służy?

To, o czym wyżej napisaliśmy, to nic innego jak facility management, ujęty w jak najprostszej, obrazowej formie. Ujmując jednak to bardziej profesjonalnie, chodzi w nim o „sprawowanie szeroko pojętej opieki nad budynkiem, a w szczególności obniżenie kosztów jego utrzymania, podnoszenie jakości oferowanych w nim usług oraz zachowanie, a nawet podnoszenie jego wartości rynkowej”, jak definiuje to pojęcie International Facility Management Association.

W ujęciu bardziej twardym mowa jest o takim zaprojektowaniu budynku, aby łatwiej było zarządzać jego zasobami, w tym go konserwować. Bardziej miękkie podejście odnosi się natomiast m.in. do sprzątania obiektu i jego promocji.

Metodologia BIM i skaning 3D

To pierwsze wspomniane podejście buduje się na bazie tzw. metodologii BIM (modelowanie informacji o budynku). Ta doskonale sprawuje swoje funkcje dzięki zbieranym rozmaitym danym z różnych obszarów i przetrzymywaniu ich w chmurze.

Efekt? Mamy dostęp online do cyfrowych reprezentacji naszego budynku i jego zasobów, co ułatwia zarządzanie nimi. Nie musimy więc w nim nawet fizycznie przebywać i przemierzać jego ogromnej powierzchni (urzędy, magazyny, hotele itd.), aby dowiedzieć się, gdzie ucieka energia, gdzie przepaliła się żarówka itd.

Zarządzanie budynkiem z poziomu aplikacji

Dostęp do specjalnej aplikacji, do której dołącza się np. dokumenty, karty gwarancyjne, umożliwia otrzymywanie alertów o zbliżającym się przeglądzie.

Korzystanie z niej pomoże Ci również wyeliminować błędy i przeoczenia, bo na bieżąco dowiadujesz się o potrzebach, jakie „zgłasza” do Ciebie budynek, np. dostajesz informacje o ucieczce energii.

Obsługa techniczna nieruchomości nigdy nie była tak prosta i szybka! Bo za jednym kliknięciem masz dostęp do konkretnej bazy danych, a możliwości jej wykorzystania należą tylko do Twojej wyobraźni. Jeśli zainteresował Cię ten koncept, przetestuj go z nami. To naprawdę działa!