REWITALIZACJA ZABYTKÓW NIGDY NIE BYŁA TAK PROSTA!

Jak ułatwić sobie prace przy remoncie obiektów zabytkowych? Odpowiedź może być tylko jedna: skaning laserowy. Dowiedz się, na czym polega i dlaczego go potrzebujesz.

Jedna usługa zamiast
stosu narzędzi

Piękny zabytkowy budynek. To znaczy… piękny był. Ale nadal może zaświecić dawnym blaskiem. I roztaczać go na całą okolicę. Nie szukajmy wymówek. To marzenie jest do spełnienia. Przecież istnieją programy wspomagające finansowanie rewitalizacji budynków (nawet 50% kosztów). Zanim jednak podejmiemy się renowacji, musimy znaleźć dokumentację archiwalną nieruchomości. Czy wiesz, że nawet jeśli taka zgubiła się w akcji, to jest w toku dziejów, nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by jednak ziścić to marzenie?

Jak to możliwe? Można odwzorować kształt gzymsów z czasów ich świetności, poznać dokładne, co do milimetra, wymiary stolarki drewnianej, i to bez używania linijek, miarek, dalmierzy i w ogóle nadmiernego biegania dookoła budowli z aparatem (i językiem) na wierzchu. Mimo że marzy nam się rewitalizacja zabytku, nie znaczy to wcale, że mamy korzystać z zabytkowych metod, prawda?

XX wiek podarował nam lasery, dziś są na tyle doskonałe, że potrafią zbadać przestrzeń i punkt po punkcie przenieść to, co taki laser wychwyci z otoczenia, do pamięci naszego komputera. właściwie do wirtualnej chmury, by dzielenie się dokumentacją, dawanie do niej uwag, było jeszcze o kolejny stopień prostsze niż dawniej.

SPOSÓB NA DOFINANSOWANIE KONSERWACJI ZABYTKÓW

Tak, to tu spotyka się fotoniczna technologia, inżynieria, architektura i informatyka – w skaningu laserowym budynków. To usługa stworzona dla wszelkiego rodzaju zabudowań, ale nikt nie ma wątpliwości, że dbałość o detale (których jest dużo), unikatowość, groźba zapomnienia i zawalenia to cechy zabytków i to one, gdyby mogły, błagałyby o skaning laserowy.

Póki więc konstrukcja jeszcze stoi, choć już jej poszczególne elementy żyją własnym życiem – tu krzywizna, tu ubytek, tu pęknięcie – warto pospieszyć się i dzięki skanowaniu laserowemu utworzyć niezbędną dokumentację obiektu! Ta przyda się również na pozyskanie dofinansowania na rewitalizację. Bez niej i kosztorysu możemy o nim zapomnieć…

I last but not least… Jakakolwiek katastrofa naturalna czy – o zgrozo wojna – mogą sprawić, że po zabytku pozostanie jedynie pył i kurz. Gdyby katedra Notre Dame nie została zeskanowana przed pożarem, próżno byłoby planować jej wierne odtworzenie. Dbajmy więc o dokumentację zabytków zawczasu, aby nie zachowały się tylko w naszej pamięci…